Ukrayna: Rusya Harkiv’de kafeye saldırdı, 10 kişi yaralandı

Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Harkiv bölgesine hava saldırısı düzenlediğini, bugün düzenlenen saldırıda bir kafenin tahrip edildiğini, yakınlardaki bir konutun zarar gördüğünü ve bir akaryakıt istasyonunda yangın çıktığını ileri sürdü. Ukraynalı yerel yetkililerin açıklamasına göre, saldırıda en az biri ağır olmak üzere 10 kişi yaralandı.

‘RUSYA, BELGOROD’DAN GÜDÜMLÜ BOMBA FIRLATTI’

Reuters’ın aktardığına göre, saldırı sonrası yaşadıklarını anlatan kafe sahibi Vahe Ohandzhanian, “Hiçbir şeyim kalmadı” dedi. Saldırıda 12 katlı binanın tüm camlarının patladığı görülürken, yaklaşık 50 metre ötedeki bir troleybüsün de camları patladı. Bölge savcıları, troleybüs şoförünün saldırıda yaralandığını, her iki bacağının da ampüte edilmesi gerektiğini anlattı. Savcılar, Telegram kanalından yapılan açıklamada, Rusya’nın sınırdaki Belgorod bölgesinden ‘UMPB D-30’ tipi güdümlü bomba fırlattığını ileri sürdü. Harkiv Bölge Valisi Oleh Syniehubov, saldırı sonrası üç kişinin daha hastaneye kaldırıldığı bilgisini verdi.

PUTİN ‘TAMPON BÖLGE OLUŞTURUYORUZ’ DEMİŞTİ

Ukrayna’nın en büyük ikinci kenti olan Harkiv ve çevresindeki bölge son aylarda daha yoğun saldırılarla karşı karşıya kalıyor. Ukraynalı yetkililerin iddiasına göre, Rusya, bu saldırılarda Ukrayna’nın sivil ve enerji altyapısını hedef alıyor. Rusya, sivilleri hedef aldığı iddialarını reddederken, Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın son dönemde düzenlediğini iddia ettiği saldırılara atıfta bulunarak, Harkiv’de bir ‘tampon bölge’ oluşturduklarını ancak kenti kontrol altına almak gibi bir niyetleri olmadığını söylemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir