Yüzde 10 olan KDV’yi yüzde 1 gösterip vergi kaçıranlara karşı düzenleme: KDV istismarına karşı yeni önlem

Gelir İdaresi Başkanlığı, gıdadaki vergi istismarının önüne geçmek için lokanta, kafe ve pastanelerde satılan yiyecek ve içeceklerden alınacak KDV’de düzenlemeye gidildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre lokanta, kafe, pastaneler, kendilerinin hazırlayıp sundukları yiyecek ve içecekler ile dışarıdan temin ederek sattıkları ürünler için KDV’yi yüzde 10, alkollü ürünlerde yüzde 20 olarak hesaplayacak. Yani yüzde 10 olan KDV’yi yüzde 1 olarak hesaplayıp vergi kaçırmamaları için, vatandaştan aldıkları KDV’yi doğru belgelendirmeleri gerekecek.

Dolayısıyla söz konusu tebliğ, sanıldığı gibi herhangi bir vergi zammına işaret etmiyor. Yiyecek ve içecek satılan yerlerde yüzde 8 olan KDV oranı yüzde 10’a, yüzde 18 olan KDV oranı da yüzde 20’ye Temmuz 2023’te çıkarılmıştı. Ancak bazı işletmelerin düşük KDV’ye tabi ürünler üzerinden fiş keserek vergiden kaçma eğilimine girdiği tespit edilmişti. KDV’yi olması gerekenden düşük uygulayan işletmeler sosyal medyada da gündem olmuş; vatandaşlar sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarda baharatçıların kitap fişi kestiklerini, pastanelerin ise satışlarını ekmek üzerinden yaptığını gösteren fişler paylaşmıştı. GİB de bu durumun önüne geçmek amacıyla yeni bir tebliğ yayımlamış oldu. Böylece, KDV’nin bazı işletmelerce istismar edilmesinin önüne geçilmiş olacak.

4 ÖRNEKLE AÇIKLADI

Bu işletmelerin telefonla veya internet üzerinden sipariş suretiyle adrese gönderme, gel-al gibi yöntemlerle yaptıkları tüm satışları da aynı kapsamda olacak. Söz konusu tebliğ, mayıs ayı başında yürürlüğe girecek.

Söz konusu düzenlemenin kafa karışıklığı yaratmaması için Resmi Gazete’de konuyla ilgili örnekler de verildi:

-Örnek 1: (K) Kahvecisi, kendi hazırladığı kahvelerin yanında (T) işletmesinden temin ettiği keklerin de satışını yapmaktadır. Self-servis olarak hizmet veren işletmeye gelen müşteri sipariş ettiği kahvenin yanında ıslak kek satın almış ve işletmeye ait alanda oturmak yerine siparişlerinin paketlenmesini istemiştir. (K)’nın yaptığı bu satışların tamamında yüzde 10 KDV hesaplanacaktır.

-Örnek 2: (G) Lokantasında yemek yiyen müşteri (D), lokantadan ayrılırken 1 kg baklava satın almıştır. Lokanta, müşteriye vermiş olduğu yemek hizmeti ile baklava satışında yüzde 10 KDV hesaplayacaktır.

-Örnek 3: (A) Pastanesi, telefonla verilen sipariş üzerine imalathanesinde 8 kişilik doğum günü pastası hazırlamıştır. Müşteri pastanın ev adresine gönderilmesi yerine iş çıkışı pastaneye gelerek pastayı alacağını bildirmiştir. İş çıkışında sipariş pastanın yanında 1 kg kuru pasta ve 2 şişe limonata satın almıştır. (A)’nın sipariş suretiyle hazırladığı pasta ve yanındaki gıda satışlarında yüzde 10 KDV oranında hesaplanacaktır.

-Örnek 4: Sahilde faaliyet gösteren (B) Büfe İşletmesi, yiyecek ve içecek hizmetlerine yönelik işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığı halde büfesinin önüne yerleştirdiği masa ve taburelerde oturan müşterileri ile sahilde bulunan şezlonglarda denize girenlere tost, çay ve meşrubat satışı yapmaktadır. (B) Büfe İşletmesi, fiilen yiyecek ve içecek hizmetleri sunduğundan büfede hazırladığı tost ve çayın yanında dışarıdan hazır temin ettiği gıda maddelerinin satışında yüzde 10 KDV hesaplayacaktır.

ŞİMŞEK: KDV ARTIŞI YAPILMADI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, söz konusu tebliğin Resmi Gazete’de yayımlanması sonrası sosyal medya hesabından açıklama yaparak konuya açıklık getirdi. “KDV artışı yapılmadı” diyen Şimşek, “İşletmelerin vatandaştan aldığı KDV’nin doğru belgelendirilmesi için düzenleme yapıldı. Bu konuda hassasiyet gösteren ve bizlere bilgi veren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir